Słownik medyczny : ciąża, poród, połóg - Litery R-S-T

glosariusz ciąży, porodu, połogu

Powrót do spisu treści

Jeśli nie znalazłeś potrzebnego słowa, pozostaw komentarz, a my postaramy się uzupełnić słownik.

Litera Rrewizja macicy

po francusku : révision utérine

Czynność, w trakcie której położnik usuwa z macicy ostatnie resztki łożyska, jeśli poród nie był kompletny. Jest to bolesne, ale pozwala uniknąć krwotoku.


rodzić

po francusku : accoucher

Rodzić to wydawać na świat potomstwo wskutek porodu.


rozszczep kręgosłupa

po francusku : spina bifida

Rozszczep kręgosłupa, inaczej tarń dwudzielna to wada rozwojowa kręgosłupa polegającą na nieprawidłowym rozwoju kręgosłupa spowodowanym rozszczepem, Rozszczep ten to niezamknięcie kanału kręgowego, czarakteryzujące się brakiem tylnej części łuków kręgowych. Wada ta powstaje około 3 tygodnia ciąży i w zależności od obszaru wystąpienia powoduje przepukliny okolicy szyjnej, piersiowej, lędźwiowej i krzyżowej. Przyjmowanie kwasu foliowego w trakcie ciąży obniża ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa.


rozwarcie szyjki macicy

po francusku : dilatation du col

Stopniowe rozwarcie szyjki macicy, powolne do 5 cm, a następnie szybsze.Rozwarcie wynosi maksymalnie 10 cm.


rzucawka ciążowa

po francusku : eclampsie

Rzucawką nazywamy wystąpienie napadu drgawek toniczno-klonicznych lub śpiączki, a nawet obu tych objawów równocześnie u ciężarnej lub położnicy, u której rozpoznano wcześniej stan przedrzucawkowy lub nadciśnienie tętnicze.


Litera Sskrócenie szyjki macicy

po francusku : effacement

Skrócenie szyjki macicy spowodowane skurczami. Szyjka wydaje się tworzyć pojedynczy krążek powiędzy pochwą a macicą. Skrócenie szyjki macicy następuie szybciej u pierwiastek.


skurcze

po francusku : contractions

Skurcze macicy w ciąży to objawy charakterystyczne dla jej prawidłowego przebiegu. Niebolesne skurcze niezbyt często, bo do dziesięciu na dobę, mogą być odczuwalne od 4 miesiąca ciąży. Skurcze rozwierające pojawiają się w pierwszej fazie porodu. Powodują skracanie i rozwieranie się szyjki macicy.


śluz szyjki macicy

po francusku : glaire cervicale

Śluz wydzielany przez gruczoły wewnętrznej powierzchni szyjki macicy. Wygląd śluzu zależy od momentu cyklu miesięcznego lub ciąży. W czasie ciąży, śluz ten jest nazywany czopem śluzowym, ze względu na jego wygląd upodabniający go do swego rodzaju naturalnego korka.


śmiertelny

po francusku : létal

Doprowadzający do wygaśnięcia życia organizmu.


sofrologia

po francusku : sophrologie

Sofrologia to technika relaksacji stosowana w szczególności w ramach przygotowywania do porodu.


śpiew prenatalny

po francusku : chant prénatal

Przygotowanie do porodu mające na celu opanowanie kontroli nad oddechem oraz kołysanie płodu za pomocą śpiewu.


środek tokolityczny

po francusku : tocolytique

Środek tokolityczny to inaczej substancja hamująca czynność skurczową macicy.


stan przedrzucawkowy

po francusku : pré-éclampsie

Stan przedrzucawkowy, inaczej preeklampsja w ciąży to niebezpieczny stan, który zagraża zarówno ciężarnej, jak i dziecku. Jest to zespół objawów chorobowych pojawiający się po ukończonym 20 tygodniu ciąży jak również w okresie porodu lub połogu. Stan ten charakteryzuje się ciśnieniem krwi ≥140/90 mm Hg u  kobiet z  poprzednio prawidłowym ciśnieniem, u  których występuje białkomocz (≥0,3 g białka w  24 godzinnej zbiórce moczu). Inne nazwy stanu przedrzucawkowego to gestoza, zatrucie ciążowe, nadciśnienie tętnicze w ciąży z towarzyszącym białkomoczem.


stan przedrzucawkowy

po francusku : toxémie gravidique

Stan przedrzucawkowy to inaczej preeklampsja. Stan ten charakteryzuje się ciśnieniem krwi ≥140/90 mm Hg stwierdzonym po 20. tygodniu ciąży u  kobiet z  poprzednio prawidłowym ciśnieniem, u  których jednocześnie występuje białkomocz (≥0,3 g białka w  24 godzinnej zbiórce moczu).


syndrom hellp

po francusku : hellp syndrom

Powikłanie stanu przedrzucawkowego przejawiające się nadciśnienieniem, stanem przedrzucawkowym i problemami wątrobowymi.


sztuczne zapłodnienie

po francusku : insémination artificielle

Sztuczne zapłodnienie to takiem w czasie którego plemniki są wprowadzane przez cewnik do żeńskich narządów płciowych (szyjki macicy, pochwy lub macicy odpowiednio).


sztuczne zapłodnienie spermą partnera

po francusku : insémination artificielle avec sperme du conjoint (IAC)

Zobacz : sztuczne zapłodnienie.


szyjka macicy

po francusku : col (utérin)

Szyjka macicy to zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy.


Litera Ttechniki wspomaganego rozrodu

po francusku : procréation médicalement assistée (PMA)

Techniki wspomaganego rozrodu to grupa różnorodnych metod mających na celu uzyskanie ciąży z pominięciem jednego lub kilku etapów naturalnego poczęcia. Do technik tych należą : inseminacja wewnątrzmaciczna nasieniem partnera lub nasieniem dawcy, zapłodnienie in vitro, mikromanipulacja, mikromanipulacja z użyciem plemników pozyskanych podczas biopsji najądrza, mikromanipulacja z użyciem plemników pozyskanych podczas biopsji jądra, dojajowodowe przeniesienie gamet lub dojajowodowe przeniesienie zygoty.


teratogeneza

po francusku : tératogénèse

Teratogeneza to proces powstawania anomalii rozwojowych.


teratogenny

po francusku : tératogène

Działanie teratogenne to działanie toksyczne substancji na zarodek lub płód (śmierć zarodka, zaburzenia czynnościowe, opóźnienie rozwoju, przedwczesne urodzenie).


teratologia

po francusku : tératologie

Teratologia to nauka badająca wady wrodzone.


termin porodu

po francusku : terme

O porodzie mówi się że jest w terminie jeśli nastęuje między 37 a 42 SA (zobasz SA), a po terminie jeśli następuje w 43 SA lub później.


toksoplazmoza

po francusku : toxoplasmose

Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. W przypadku toksoplazmozy wrodzonej następuje przejście pasożyta na płód przez łożyskom co prowadzi do nieuleczalnych wad (najczęściej ośrodkowego układu nerwowego), które z reguły prowadzą do śmierci.


torbiel, cysta

po francusku : kyste

Torbiel to patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu,tworząca zgrubienia w ciele i krępująca jego prawidłowe funkcjonowanie. Torbielm inaczej cysta może składać się z jednej lub większej liczby komór wypełnionych płynem albo treścią galaretowatą. Torbiele jajników mogą być odkryte w czasie ciąży. Torbiele odkryte w trakcie drugiego trymestru ciąży i o średnicy ponad 10 cm poddawane są zabiegowi laparotomii, mniejsze są monitorowane i w przypadku towarzyszącego im bólu, poddane dalszym analizom.


trofoblast

po francusku : trophoblaste

Trofoblast to warstwa komórek zewnętrznych błony płodowej (kosmówki), wyodrębniająca się u ssaków we wczesnym stadium rozwojowym zarodka


tydzień ciąży

po francusku : semaine d'aménorrhée (SA)

Ciąża jest obliczana w tygodniach ciąży, to znaczy, SA to liczba tygodni jakie minęły od ostatniej miesiączki. Ciąża trwa około 40 SA.Wasze komentarze