Słownik medyczny : ciąża, poród, połóg - Litery A-B-C

glosariusz ciąży, porodu, połogu

Powrót do spisu treści

Jeśli nie znalazłeś potrzebnego słowa, pozostaw komentarz, a my postaramy się uzupełnić słownik.

Litera Aaborcja

po francusku : interruption de grossesse

Przerwanie ciąży za pomocą środków medycznych lub zabiegu chirurgicznego.


aborcja na życzenie

po francusku : interruption volontaire de grossesse (IVG)

Przerwanie za pomocą środków medycznych lub zabiegu chirurgicznego ciąży fizjologicznej na życzenie pacjentki.


Alfa-fetoproteina, AFP

po francusku : alpha foeto protéine

Białko wytwarzane przez układ pokarmowy płodu, obecne w płynie owodniowym i krwi matki. Jego dawka poaga zdiagnozować wady rozwojowe płodu, takie jak risomią 21 lub wada zamknięcia cewy nerwowej. W badaniach onkologicznych stężenie AFP w surowicy jest   markerem nowotworów zarodkowych jąder i jajników oraz raka wątrobowokomórkowego. AFP jest przydatna w różnicowaniu i monitorowaniu terapii oraz wykrywaniu przerzutów i prognozowaniu. W nieinwazyjnych badaniach prenatalnych wykorzystuje się oznaczenie AFP w surowicy   matki w diagnostyce otwartych wad cewy nerwowej i wad genetycznych płodu.


amenorrhea

po francusku : aménorrhée

Amenorrhea jest to pierwotny, jak i wtórny brak miesiączki. Amenorrhea pierwotna to przypadek, kiedy dziewczyna do 16 roku życia, bez względu na rozwój innych cech płciowych, nigdy jeszcze nie miesiączkowała. Amenorrhea wtórna spowodowana jest najczęściej ciążą lub przyczynami zdrowotnymi, jak problemy hormonalne.


amniocenteza, amniopunkcja

po francusku : amniocentèse

Pobranie próbek płynu owodniowego poprzez nakłucie i pod kontrolą USG (bez niebezpieczeństwa obrażeń płodu). Badanie jest stosowane do określenia, czy płód jest dotknięty wadami genetycznymi (badanie kariotypu), analizy płynu owodniowego i zapobiegania i leczenia wielowodzia. Amniopunkcja jest wykonywana na początku drugiego trymestru ciąży.


amnioskopia

po francusku : amnioscopie

Amnioskopia to badanie płynu owodniowego w laboratorium.


Litera Bbezmózgowie

po francusku : anencéphalie

Należąca do tzw. dysrafii, śmiertelna wada wrodzona o charakterze malformacji, polegająca na braku lub na szczątkowym rozwoju mózgowia, z towarzyszącym mu zwykle bezczaszkowiem czyli niewykształceniem struktur mózgoczaszki.


białkomocz

po francusku : protéinurie

Białkomocz to występowanie nadmiernej ilości białka w moczu. Może towarzyszyć stanowi przedrzucawkowemu.


biopsja

po francusku : biopsie

Zabieg diagnostyczny, będący inwazyjną metodą pobrania materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek. Materiał ten następnie jest oceniany morfologicznie z użyciem mikroskopu świetlnego.


blastomer

po francusku : blastocyte

Blastomer to każda komórka potomna powstała na skutek podziałów mitotycznych zygoty podczas stadium bruzdkowania.


brzuch

po francusku : abdomen

Brzuch to dolna część tułowia pomiędzy klatką piersiową a miednicą. W osłoniętym mięśniami brzuchu znajduje się jama brzuszna.


Litera Ccesarka

po francusku : césarienne

Cięcie cesarskie potocznie zwane cesarką to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy najczęściej poziomo na granicy trzonu i szyjki macicy i wyjęciu dziecka.


cewa nerwowa, cewka nerwowa

po francusku : tube neural

Cewa nerwowa, cewka nerwowa to zawiązek układu nerwowego powstający ponad zawiązkiem struny grzbietowej, wzdłuż linii środkowej zarodka


cewnik, wenflon

po francusku : cathéter

Wenflon to cewnik naczyniowy. Wenflon można zakładać do żył, ale także do naczyń tętniczych. Umożliwia on podawanie leków bezpośrednio do układu krwionośnego człowieka. Pozwala także na dożylne nawadnianie chorego lub podawanie żywienia pozajelitowego.


ciałko żółte

po francusku : corps jaune

Ciałko żółte to efekt przekształceń pęcherzyka jajnikowego, który funkcjonuje jako gruczoł dokrewny. Powstaje po uwolnieniu oocytu II rzędu w miejscu pęknięcia pęcherzyka jajnikowego.


ciąża

po francusku : gestation

Ciążą nazywamy okres od zapłodnienia bądź implantacji do porodu oraz całokształt zmian zachodzących w tym okresie w organizmie zapłodnionej kobiety.


ciąża bliźniacza

po francusku : grossesse gémellaire

Ciąża bliźniacza to rodzaj ciąży wielopłodowej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody.


ciąża fizjologiczna

po francusku : grossesse physiologique

Ciąża fizjologiczna to ciąża, która przebiega prawidłowo, bez zaburzeń lub chorób właściwych dla okresu ciąży.


ciąża patologiczna

po francusku : grossesse pathologique

Ciąża patologiczna to ciąża wymagająca wzmocnionego nadzoru z powodu problemów zdrowotnych u matki i / lub płodu. Patologiczna ciąża może stanowić podstawę do urlopu zdrowotnego na okres dwóch tygodni (tzw. congés pathologiques).


ciąża pozamaciczna

po francusku : grossesse extra-utérine (GEU), grossesse ectopique

Ciąża pozamaciczna to ciąża, w której zapłodnione jajo płodowe zagnieżdża się poza błoną śluzową jamy macicy. Zazwyczaj jest ona zlokalizowana w obrębie jajowodu (w ponad 90% przypadków), rzadziej w obrębie jajnika, otrzewnej lub szyjki macicy. Zazwyczaj kończy się poronieniem, ale  może też być przyczyną pęknięcia jajowodu i niekiedy śmiertelnego krwotoku do jamy otrzewnej u ciężarnej. Ciąża taka powinna zostać przerwana ze względu na wysokie ryzyko zgonu jakie ze sobą niesie, stanowi bowiem przyczynę 10–15% zgonów wśród ciężarnych.


ciąża zaśniadowa

po francusku : grossesse môlaire

Ciąża zaśniadowa to ciąża, w której doszło do nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która implantuje i szybko rozrasta się w macicy. Zkomórki jajowej powstaje tzw. zaśniad, a dzieje się tak, gdy jej jądro jest nieistniejące, zagubione lub nieaktywne. Jednymi z najczęstszych objawów ciąży trofoblastowej są bóle brzucha, krwawienia i wymioty.


ciążowy

po francusku : gravidique

Dotyczący ciąży, związany z ciążą.


ciemiączko czaszki

po francusku : fontanelles

Ciemiączko jest to nieskostniałe spojenie łączące kości czaszki u noworodków i niemowląt, wypełnione błoną łącznotkankową.


cieśń miednicy

po francusku : détroit supérieur du bassin

Pierwszy krąg kości miednicy, przez który przedostanie się płód podczas zstępowania w czasie porodu.


ciężarna

po francusku : enceinte

Kobieta będąca w ciąży.


ciężarna po raz kolejny

po francusku : multigeste

Kobieta będąca w ciąży po raz kolejny, nie mylić z wieloródką, kobietą która już rodziła.


czop śluzowy

po francusku : bouchon muqueux

Czop śluzowy to śluz, który szczelnie zamyka ujście ciężarnej macicy. Tworząc naturalny korek chroni płód przed bakteriami i infekcjami. Przed porodem czop zostaje wydalony w sposób nagły lub stopniowy.Wasze komentarze